Jak zaoszczędzić na przyjęciu weselnym – praktyczne porady

Jak zaoszczędzić na przyjęciu weselnym – praktyczne porady

Rynkowe ceny usług i produktów z branży ślubnej przyprawiają o zawrót głowy. Nie dziwi zatem fakt, że narzeczeni usilnie szukają oszczędności i robią wszystko, aby przyjęcie weselne nie kosztowało fortuny, a jednocześnie zostało dobrze zapamiętane przez bliskich. Czy można jednak pogodzić te dwie kwestie? Czy budżetowe wesele może być unikatowe i niezapomniane?

Tego potrzebujesz w ograniczonej ilości…

– ekstrawaganckie zaproszenia ślubne

Zaproszenia ślubne to nie lada wydatek – zwłaszcza kiedy wybieramy niebanalne wzory, tekstury i materiały. Czy naprawdę warto przepłacać za zaproszenia, winietki i oznaczenia stołów? Osoby, poszukujące budżetowych rozwiązań, często sięgają po gotowe szablony dostępne w Internecie. Po znalezieniu właściwego wzoru wystarczy zakupić papier ozdobny i wizytówkowy, a następnie wydrukować zaproszenia w zaciszu własnego domu. Jeżeli zależy nam na naprawdę wysokiej jakości, możemy skorzystać z oferty drukarni. Wyjdzie o wiele taniej, a efekt będzie porównywalny z zaproszeniami wykonywanymi na zamówienie.

… tego naprawdę NIE potrzebujesz…

– drink bar

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się drink bary. To bardzo wygodne acz niezwykle kosztowne rozwiązanie, bez którego można się z powodzeniem obejść. Zamiast wynajmować barek z obsługą, lepiej zakupić kilka popularnych alkoholi, przygotować kostki lodu, słomki, pokrojoną cytrynę, soki etc., i umieścić je na dużym stoliku barowym.

Zamawianie drinków i innych alkoholi u barmana może być krępujące dla części gości – zwłaszcza starszych osób, które nie są świadome istnienia takiej usługi na przyjęciach weselnych. Organizując własny barek, możemy być pewni, że każdy przygotuje sobie taki napój, na jaki ma ochotę, a my zaoszczędzimy sporą sumkę. Średni koszt wynajmu drink baru oscyluje w granicach 2000 zł za noc!

– czekoladowe fontanny

Prezentują się obłędnie. Cieszą oczy starszych i młodszych. Czy warto jednak płacić za coś, co w żaden sposób nie wpływa na jakość przyjęcia weselnego? Goście zapewne zainteresują się owym gadżetem, ale już po chwili o nim zapomną. Nawet jeżeli fontanny z czekolady nie są straszliwie drogim dodatkiem, warto wziąć pod uwagę, że na ogólny koszt przyjęcia składają się właśnie takie „niewinne” atrakcje.

… a na tym możesz sporo zaoszczędzić

– buty

Posłużmy się najprostszym przykładem – buty dla panny młodej. Wybierając odpowiednie obuwie, warto skupić się na trzech cechach: wyglądzie, komforcie noszenia oraz cenie. Buty to tylko dodatek do całości stylizacji, dlatego nie musimy decydować się na najdroższy model dostępny w salonie sukien ślubnych. A nawet jeżeli zechcemy dokonać zakupu, nie podejmujmy decyzji zaraz po zakupie sukni, kiedy jesteśmy najbardziej podekscytowane i działamy pod wpływem impulsu.

Częstą praktyką wśród sprzedawczyń pracujących w butikach ślubnych jest zachęcanie do doboru obuwia tuż po dokonaniu zakupu sukni. Pamiętajmy jednak, że dodatki i akcesoria z salonów stanowią nierzadko dwukrotność ceny rynkowej. Po co przepłacać za buty, które przez większość czasu będą niewidoczne spod sukienki i prawdopodobnie zalegną na dnie szafy tuż po wielkim dniu.
Mamy zatem dwa wyjścia – albo decydujemy się na tańsze białe buty i kupujemy je w Internecie bądź w sklepie obuwniczym w centrum handlowym, albo wybieramy buty w innej kolorystyce, które założymy także po ślubie.  Możliwości jest mnóstwo – kremowe, ecru, pastele, a nawet bardziej zdecydowane kolory.

– obrączki

Reklamy sieciowych sklepów jubilerskich atakują nas z każdej strony. Po co jednak zostawiać grube tysiące w sieciówce, skoro można skorzystać z usług lokalnego złotnika? Zamiast kupować gotowe obrączki istnieje możliwość przerobienia starych pierścionków, które nie są już noszone. Jeżeli masz w swojej prywatnej kolekcji pierścionki z komunii, chrztu czy innych ważnych uroczystości, czemu nie przetopić ich na obrączki dla siebie i narzeczonego? Nowa obrączka zyska ogromną wartość sentymentalną.

– wystrój kościoła

Jeżeli bierzemy ślub w parafii w dużym mieście, możemy spodziewać się, że tego sama dnia będą odbywać się także inne ceremonie. Po co zatem przepłacać za wystrój kościoła, skoro z powodzeniem można porozumieć się z pozostałymi parami i rozdzielić koszta? Takie proste, a pozwala zaoszczędzić dobrych kilkaset złotych.

Świetnym sposobem na zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy złotych jest zakup używanej sukni ślubnej lub wypożyczenie sukni z komisu. Większość wypożyczalni oferuje drobne poprawki krawieckie, dzięki czemu możemy bez trudu znaleźć suknię, która będzie prezentowała się jak szyta na miarę. Oczywiście, wiele panien młodych ma bardzo konserwatywne podejście i absolutnie nie godzi się na takie rozwiązanie.  Jeżeli jednak należysz do kobiet, które podchodzą do życia pragmatycznie, warto przemyśleć tę ewentualność.

Anna Rajczak

 

Share