Właściwy kolor przewodni ślubu i wesela

Właściwy kolor przewodni ślubu i wesela

Ceremonia taka jak ślub oraz wesele jest uroczystością, która wymaga solidnego przygotowania. Zaczynając od wyboru sali, dodatków ozdabiających ołtarz, aż po format zaproszeń. Wiele młodych par koncentruje się na załatwianiu kilku spraw jednocześnie, zapominając przy tym o szczegółach. Niestety są one niezwykle istotne w kontekście powodzenia całej uroczystości, nie tylko pod względem ogólnym, ale także wizualnym. Kiedy panna młoda dobierze właściwy krój sukni, a pan młody dopasuje do niej odpowiedni krawat, to znak by zająć się kolorem przewodnim, zarówno w trakcie ślubu, jak i wesela.

Ulubiony kolor, to odpowiedni kolor?

Z jednej strony wybór ulubionej barwy jest czymś oczywistym i zrozumiałym, ponieważ kojarzy się z miłymi chwilami w życiu, jej widok pozwala się zrelaksować i nabrać dystansu. Jeśli kobieta gustuje w jasnych kolorach, natomiast jej partner preferuje odcienie o zdecydowanie ciemniejszej gamie, należy zastanowić się czy połączenie tych dwóch odcieni będzie do siebie pasowało. Nie każda kombinacja jest właściwa, przez co jej zastosowanie nie będzie najlepszym pomysłem. Co w takim wypadku uczynić? Wystarczy zastanowić się nad różnorodnymi odcieniami ulubionej barwy. Takie rozwiązanie z pewnością rozwiąże ewentualne niedogodności kolorystyczne i pozwoli uzyskać oczekiwane połączenie.

Natura jako inspiracja

Pora roku oraz miesiąc zaplanowanej ceremonii może okazać się niezwykle inspirujący, także w kontekście doboru odpowiedniego koloru przewodniego. Pary planujące uroczystość w porze jesiennej powinny zwrócić uwagę na kolory takie jak czerwień oraz pomarańcz. W zimowe dni natomiast bardziej sprawdzi się kombinacja bieli z brązem lub błękitu z ciemną zielenią. Dla tych par z kolei, które uwielbiają wysokie temperatury oraz promienie słoneczne, mowa tu oczywiście o okresie letnim, pozostaje wybór spośród takich kolorów jak różowy lub miętowy. Wybór koloru przewodniego opartego na warunkach pogodowych widocznych za oknem jest tradycyjnym rozwiązaniem, a co najważniejsze trafionym rozwiązaniem.

kolory na wesele

Wizyta w sklepie

Jeśli dotychczas opisane wskazówki służące w wyborze koloru przewodniego nie zapewniają wewnętrznego spokoju ducha, można oprzeć się na kolejnym rozwiązaniu. Wizyta w lokalnym sklepie budowlanym lub lakierniczym być może przyniesie pożądane rezultaty. Wystarczy udać się do sekcji z farbami, a następnie poprosić o dostęp do próbek kolorów. W ten sposób już na pierwszy rzut oka widać, które barwy ze sobą współgrają, a których połączenie jest niezbyt estetyczne. Na sam koniec wizyty wystarczy zabrać ze sobą kilka testerów. Wnikliwa analiza oraz dobór różnorodnych barw, parowanie ich ze sobą pozwoli upewnić się, co do najlepszej kompozycji. Czasami wystarczy zaufać własnej intuicji i połączyć barwy, pozornie do tego nieprzeznaczone. Ceremonia taka jak ślub, czy wesele powinna być zapamiętana na lata, a para młoda powinna być w pełni decyzyjna, w każdym aspekcie, nawet tym kolorystycznym.

Na ratunek Internet

Na rynku jest dostępnych wiele połączeń oraz wariacji kolorystycznych, nie dziwi więc fakt, że czasami można odnieść wrażenie, że tak naprawdę ciężko określić, co będzie się najlepiej prezentowało oraz na jakie połączenie kolorystyczne należy zwrócić uwagę. Wystarczy zagospodarować z narzeczonym godzinę w ciągu dnia i poprzeglądać różnorodne fora, czy blogi  o tematyce weselnej. Nic tak nie przykuwa wzroku, jak perfekcyjnie wykonana kompozycja. Rozwiązanie sprawdzone, szczególnie w kontekście par, które nie orientują się w temacie lub nie mają kompletnie pomysłu. Oczywiście taka sytuacja nie jest powodem do wstydu, lecz brak jakiejkolwiek reakcji na chwilową bezradność już tak. Na stronach internetowych można odszukać tablice tematyczne, do których dodaje się wybrane wariacje kolorystyczne. Takie połączenie wskazuje na kompozycję idealną, a co za tym idzie precyzuje, w jakim stylu należy urządzić tak ważną uroczystość jak wesele.

wesele motywy

Miejsce ceremonii, a dobrana kolorystyka

Często kompozycja kolorystyczna jest uwarunkowana miejscem, w którym odbywa się uroczystość weselna. W pomieszczeniu, które charakteryzuje się jasną barwą, nie należy dobierać zbyt jasnych barw, ponieważ zbytnie eksponowanie tej tonacji nie przyniesie korzystnych walorów wizualnych. Oczywiście taka sama sytuacja tyczy się w przypadku zastosowania zbyt ciemnej kolorystyki. Najlepsze rozwiązanie to te, które podkreśli klimat sali, a przede wszystkim gusta pary młodej. Dzień ten jest przecież jedynym i wyjątkowym. Należy także pamiętać, że balans kolorystyczny jest jak najbardziej rozwiązaniem bezpiecznym. Umiejętne operowanie jasną tonacją, która będzie dopełniana przez ciemniejsze odcienie przyniesie oczekiwane rezultaty.

kolory przewodnie wesela

Biel jako punkt odniesienia

Biała barwa jest kolorem standardowym przy uroczystościach weselnych. Wydawać by się mogło, że w pewnym momencie takie rozwiązanie stało się na przestrzeni lat nieco przestarzałe oraz zbyt powszechne. Dlatego też wiele kobiet decyduje się na nieco odważniejsze rozwiązanie, a mianowicie połączenia bieli z żywymi kolorami. Jeszcze kilkanaście lat wcześniej mało pań rozważyłoby taką możliwość. Obecnie jest to czymś zupełnie normalnym, rozmaite wariacje dotyczące koloru białego przynoszą uznanie i zachwyt gości zaproszonych na ceremonię. Biel jest barwą, która naturalnie komponuje się z większością kolorów. Dlatego też nie ma możliwości, by wybrana kombinacja kolorystyczna się nie sprawdziła. Takie zestawienie to połączenie kultywacji tradycji pod postacią bieli oraz powiew świeżości w postaci innej, dowolnej barwy wykorzystanej przez pannę młodą.

Inspiracja codziennością

Jest to dosyć niekonwencjonalna metoda, aby ją zastosować, wystarczy zwrócić uwagę na takie elementy jak warianty kolorystyczne zastosowane w mieszkaniu, barwy ulubionych ubrań, a także ich akcesoriów. Dlaczego jest to, aż tak istotne?  Wszystkie dostrzegalne barwy, czy to w pomieszczeniu mieszkalnym, czy w kontekście odzieży są tymi, które pozwalają poczuć komfort i swobodę. Dlatego też nie zostały wykorzystane bez powodu. Może warto zwrócić na nie uwagę w przypadku doboru odpowiedniego koloru przewodniego?

Share