Ślub kościelny w plenerze – czy to jest możliwe?

Ślub kościelny w plenerze – czy to jest możliwe?

Wiosna, lato i wczesna jesień to ulubione pory roku nowożeńców. Piękna pogoda sprzyja celebracji tak uroczystego dnia jakim jest ślub. Coraz więcej par myśli o zawarciu związku małżeńskiego w plenerze. Choć prawo zarówno cywilne jak i kościelne przewiduje taką możliwość, nadal nie jest to sprawa łatwa. Jest jednak możliwa! Jeśli pragniemy ślubu niczym z romantycznego filmu, w pięknym miejscu na łonie przyrody, musimy sie jednak postarać się i przejść długą drogę. Gra jest warta świeczki, śluby i przyjęcia w plenerze są najpiękniejszymi i najromantyczniejszymi z możliwych.

Zalety ślubu w plenerze

Ślub kościelny w plenerze to marzenie wielu osób. Ślub jest ważnym momentem w naszym życiu, chcemy, aby był jak najpiękniejszy. Wspominać ten dzień będziemy przez lata. Podstawową zaletą takiej ceremonii jest możliwość wybrania przepięknego miejsca. Może to być ogród pełen kwiatów, górska polana lub inne piękne lub ważne dla nas miejsce.
Ślub kościelny w plenerze to trend, który staje się coraz popularniejszy. Przemawia za nim wyjątkowość takiej uroczystości i niezwykła, doniosła atmosfera. Słowa przysięgi wypowiedziane w przepięknym otoczeniu przyrody stają sie doniosłe i jeszcze bardziej uroczyste. Za jego organizacją przemawia także fakt, że może się on odbyć w miejscu, gdzie będziemy organizować wesele. Jest to sytuacja dogodna ze względów praktycznych. Sprawia też, że przez cały czas wesela będziemy znajdować się w miejscu, gdzie padło sakramentalne „tak!”. Uroczystości ślubne organizowane w plenerze to wspaniały pomysł, aby uczynić dzień ślubu jeszcze bardziej wyjątkowym.

Ślub kościelny w plenerze – od czego zacząć?

Urzędy stanu cywilnego otworzyły nowożeńcom możliwość zawierania związku małżeńskiego w plenerze. Jednak taki ślub wymaga zgody urzędnika i w zależności od stanowiska kierownika jedni są bardziej skłoni do takich ceremonii, a inni mniej. Ślub kościelny w plenerze jest kwestią bardziej sporną, jest jednak możliwy. Dotyczy to także ślubów konkordatowych, których w Polsce zawiera się obecnie najwięcej.

Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić, aby ceremonia zaślubin mogła odbyć się poza kościołem to zgoda proboszcza lub księdza. Zacząć powinniśmy od rozmowy z księdzem z naszej parafii, lub z parafii znajdującej się blisko miejsca, w którym chcemy aby odbył sie ślub. Przy rozmowie z księdzem ważne jest to abyśmy mieli dobre argumenty. Takie, które uzasadnią nasz wybór i przekonają księdza do słuszności naszych racji. Ślub kościelny w plenerze nadal jest wydarzeniem wyjątkowym, na które trzeba otrzymać zgodę.

Wiele zależy od tego na kogo trafimy. Są księża, którzy nie widzą przeciwwskazań, zdarzają się też tradycjonaliści, którzy zdecydowanie preferują ceremonie odbywające się w kościele. Wiele zależy też od interpretacji wykładni prawa kanonicznego przez konkretnego księdza. Niektórzy twierdzą, że Kodeks Prawa Kanonicznego generalnie nie daje możliwości zawarcia związku małżeńskiego w miejscu innym niż kościół lub daje ją w wyjątkowych przypadkach. Zdarzają się też księża, uznający że cały świat jest świątynią, tacy są otwarci na udzielenie zgody na ślub kościelny w plenerze, z chęcią też poprowadzą ceremonię.  Ze względu na różne interpretacje przepisów droga do uzyskania zgody na ślub kościelny w plenerze może okazać się długa i wyboista. Jednak, dla chcącego nic trudnego.

 

Droga formalna – dyspensa od biskupa

Jeśli w parafii otrzymamy odpowiedź odmowną można skierować prośbę o dyspensę do biskupa. Aby zorganizować ślub kościelny w plenerze konieczna jest także zgoda archidiecezji. Pamiętajmy jednak, że każda prośba o dyspensę musi zostać logicznie uzasadniona. Inną ważną kwestią jest to, że w prośbie o pozwolenie na ślub plenerowy powinna znajdować  informacja, o miejscu planowanej uroczystości. Musi to być miejsce godne, odbędzie się bowiem w nim Msza Święta. Pamiętajmy też, że na odpowiedź z kurii możemy czekać nawet rok. W związku z czym przygotowania należy zacząć odpowiednio wcześniej. Prawo kanoniczne mówi o tym, że miejscowy ordynariusz w osobie biskupa może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Jest to kwestia decyzji i interpretacji, wiele więc zależy od tego, w czyje ręce trafi nasza prośba. W końcu Msze Święte w plenerze nie należą do rzadkości. Często odbywają się na pielgrzymkach, koloniach czy przy okazji dużych uroczystości.

Sytuacja zmieniła sie nieco w momencie kiedy pojawiła się możliwość zawierania ślubów cywilnych poza urzędem. Od tego czasu także księża przychylniej patrzą na pomysł jakim jest ślub kościelny w plenerze. Jeśli mamy problem z uzyskaniem zgody możemy poprosić także o rodzaj ceremonii łączonej, gdzie Msza Święta odbywa się w kościele a sam akt zaślubin poza nim. Jest to propozycja, na którą księża chętniej się zgadzają.

Jak przygotować ceremonię?

Kiedy już uda nam się uzyskać zgodę na ślub kościelny w plenerze, należy odpowiednio przygotować miejsce do ceremonii. Pamiętajmy, że licencja, zgoda którą otrzymaliśmy przypisana jest do konkretnego miejsca, nie można już go zmienić.  Wszystkie elementy i szczegóły należy ustalić z księdzem, który będzie prowadził ceremonię. W miejscu zawarcia ślubu kościelnego w plenerze  będzie musiała być zapewniona kompletna oprawa liturgiczna Mszy Świętej. Najważniejszymi jej elementami są ołtarz, klęczniki, naczynia liturgiczne, odpowiednie nagłośnienie, klęczniki i krzesła. Inne kwestie pozostają już w decyzji księdza prowadzącego ceremonię.

Uzyskanie zgody na ślub kościelny w plenerze nie należy do najłatwiejszych. Jeśli taka ceremonia jest naszym marzeniem dążmy do jej realizacji. Ślub jest momentem wyjątkowym, kiedy dwoje ludzi przysięga sobie miłość. Trudno wyobrazić sobie piękniejszą i bardziej godną scenerię na złożenie przysięgi niż w otoczeniu cudów przyrody pod firmamentem nieba.

Share