• Home »
 • Porady »
 • Przesądy ślubne – zapoznaj się z nimi zanim zaplanujesz swój ślub
Przesądy ślubne – zapoznaj się z nimi zanim zaplanujesz swój ślub

Przesądy ślubne – zapoznaj się z nimi zanim zaplanujesz swój ślub

Dzień zawarcia małżeństwa to dla wielu osób najważniejszy moment w życiu. Przygotowania do tego wydarzenia zazwyczaj trwają długie miesiące, więc Młodej Parze zależy na tym, aby wszystko dopięte było na ostatni guzik. Istotne jest dla nich również to, aby nic nie przeszkodziło ich szczęściu na zawsze, więc czasami mimowolnie przestrzegają przesądów i zabobonów. Najczęściej nawet osoby, które na co dzień lekceważą „czarnego kota” czy „rozsypaną sól” nie ignorują przesądów, które ściśle związane są z tym dniem. Historia zawierania związków małżeńskich jest naprawdę długa, toteż utworzonych zostało naprawdę wiele zabobonów, które należy mieć na uwadze.

Dobrze jest zapoznać się z nimi w chwili, gdy zaczynamy podejmować pierwsze decyzje, albowiem już ten moment może mieć duży wpływ na to czy nasze małżeństwo będzie udane i przetrwa trudne chwile.

Przesądy ślubne, co mówią na temat daty i miejsca ?

 1. Zawarcie związku małżeńskiego powinno mieć miejsce w miesiącu, który ma w nazwie literę „r” – marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień to miesiące, które warto brać pod uwagę.
 2. Szczególnie natomiast należy unikać ślubu w maju, listopadzie oraz podczas Postu i Adwentu. Nie wskazanym terminem jest również prima aprilis, czyli 1 kwietnia.
 3. Wybierając kościół warto zdecydować się na miejsce, gdzie chrzczona była Panna Młoda.
 4. Warto ustalić również pełną godzinę zawarcia przysięgi małżeńskiej.
 5. Jeśli ustaliliśmy już datę i godzinę to nie można jej przekładać, albowiem to również źle wróży na przyszłość.

Strój i związane z nim przesądy

 1. Panna Młoda nie może uszyć samodzielnie swojej sukni ślubnej oraz nie może jej mierzyć poza ustalonymi przymiarkami. Ubieranie sukni z powodu chwilowego kaprysu z pewnością przyniesie pecha. Sukni ślubnej nie może mierzyć nikt poza przyszłą Panią Młodą, gdyż jej koleżankom grozi staropanieństwo. Oprócz tego do w lustrze nie można się oglądać w pełni ubranym – zalecane jest, aby ściągnąć cokolwiek z ślubnej garderoby.
 2. Interesującym zabobonem jest również to, że Pan Młody nie może zobaczyć sukni ślubnej przed tym wyjątkowym dniem, albowiem małżeństwu grozić będzie niezgoda.
 3. Jeśli zdarzyłaby się taka sytuacja, że suknia się roztarga to absolutnie należy zrezygnować z jej zszycia, gdyż grozi to łzami i nieszczęściem małżeństwa.
 4. Buty dla Panny Młodej wybrać powinien jej przyszły mąż, następnie trzeba je położyć na parapecie, tak aby szczęście mogło do nich wlecieć (co najmniej dzień przed złożeniem przysięgi małżeńskiej). Powinno to zagwarantować również piękną pogodą na dzień ślubu. Należy również pamiętać, że buty powinny być zabudowane, ponieważ odkryte palce mogą przynieść nieszczęście.
 5. Z kolei koszulę dla Pana Młodego powinna wybrać jego wybranka.
 6. Kwestia welonu także nie należy do najprostszych. Przyszła małżonka nie może potknąć się o welon oraz nie powinna go poprawiać. Oglądanie się za siebie to zły znak, który może mieć wpływ na przebieg tego małżeństwa. Dodatkowo welon powinna pomóc ubrać wyłącznie ta druhna, która jest panną.
 7. Wybierając naszyjnik na ten wyjątkowy dzień trzeba odrzucić perły. Są one pięknym dodatkiem, jednak ubrane w dniu ślubu mogą okazać się symbolem nieszczęścia.
 8. Oprócz wszystkich wyżej wymienionych przesądów Panna Młoda powinna również pamiętać o tym, aby mieć tego dnia coś niebieskiego, coś białego, coś pożyczonego, coś używanego oraz coś nowego. Kolor niebieski jest gwarancją posiadania potomstwa oraz wierności męża. Kolor biały to z kolei symbol wierności i czystości. Rzecz używana ma nam zapewnić pomoc krewnych i bliskich osób, gdybyśmy natrafili na jakieś kłopoty. Rzecz używana ma być gwarancją dobrych stosunków z teściami. Rzecz nowa jest potrzebna, abyśmy nie narzekali na brak pieniędzy.

Obrączki ślubne, co o nich mówią przesądy ?

 1. Obrączek nie można ubierać, ani mierzyć przed ślubem.
 2. Obrączki powinny być założone na palec serdeczny prawej ręki. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe to wówczas należy wybrać inny poza środkowym, albowiem wróży to zdradę.
 3. Pan Młody nie powinien włożyć obrączki na palec swojej wybranki do samego końca.
 4. Obrączki na palcach Młodej Pary nie powinny być w ogóle zdejmowane.

Droga do kościoła

 1. Do ślubu Parę Młodą powinien wieźć mężczyzna. Pod żadnym pozorem nie powinna to być kobieta, ani jeden z przyszłych małżonków.
 2. Podczas drogi należy rozglądać się za sroką lub gołębiem, ptaki te gwarantują szczęście i pomyślność. Złym znakiem będzie zobaczenie natomiast wrony lub kruka.
 3. Na pogodę najczęściej nie mamy wpływu, jednak piękna pogoda i łagodny deszcz okażą się być na pewno dobrym znakiem. Burza z grzmotami i błyskawicami nie będzie zwiastować nic pozytywnego.

Ceremonia przyjęcia Sakramentu Małżeństwa

 1. Droga do ołtarza powinna być bezproblemowa, gdyż każde potknięcie źle wróży na przyszłość. Warto również szczerze się uśmiechać, bo tak jak będzie wyglądać ta droga tak będzie wyglądać całe nasze życie. Oprócz tego należy dodatkowo zwrócić uwagę na to, aby próg kościoła przekroczyć prawą nogą.
 2. Jeśli podczas ceremonii pojawią się łzy szczęścia to znak, że Panna Młoda będzie szczęśliwa i nie będzie płakać przez swojego męża.
 3. Uczestnicząc w tej Mszy Świętej warto zwrócić uwagę na płonące nieopodal ołtarza świece. Jeśli będą one płonąć spokojnie ku górze to będzie to dobry znak, jeśli natomiast będą niespokojne to możemy mieć pewność, że w związku pojawią się pewne kłopoty. Zgaśnięcie świecy okaże się być najgorszą z wróżb, albowiem oznaczać będzie rozstanie.
 4. Jeżeli mąż pocałuje swoją żonę to symbolicznym „TAK” to znak, że na pewno nigdy jej nie zdradzi.
 5. Nie powinniśmy się martwić z kolei pomyłką podczas składania przysięgi, albowiem wróży to szczęście.
 6. Życzenia Parze Młodej pierwszy powinien złożyć mężczyzna, a każda obca osoba która złożyłaby życzenia to dodatkowe szczęście.

Wesele

 1. 1. Pan Młody powinien przenieść przez próg swoją żonę.
 2. Po symbolicznym powitaniu przez rodziców należy wypić szampana i rzucić kieliszki za siebie. Ważne jest, aby się one rozbiły, ponieważ im więcej tłuczonego szkła to tym lepiej. Następnie zadaniem małżonków jest posprzątanie tego, a osoba która będzie zmiatać będzie przewodzić w związku.
 3. Pierwszy taniec powinien przebieg bez żadnych utrudnień, albowiem pomyłki będą świadczyć o niezgodności w związku.
 4. Symbolem który respektowany jest na większości wesel jest wspólne krojenie tortu. To ono gwarantuje wspólne, słodkie pożycie małżeńskie.

Inne przesądy

 1. Świadkowa nie może być w dniu ślubu w ciąży oraz świadek nie może być jej mężem, albowiem przyniesie to tej parze pecha.
 2. Jeśli wybrany przez Pannę Młodą bukiet jest z róż to koniecznie zlikwidowane muszą być wszystkie kloce.
 3. W sukni ślubnej warto mieć wszyty okruch chleba oraz ziarnko cukru, do buta Panny Młodej jej przyszły mąż powinien natomiast włożyć pieniążka. Zagwarantuje to Młodej Parze dostatek.

Wiadomo, że przesądy należy traktować z przymrużeniem oka. Niemniej jednak warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem planowania ślubu, ponieważ ich przestrzeganie na pewno nam nie zaszkodzi, a być może pomoże w stworzeniu udanego i szczęśliwego małżeństwa. Warto podejść do tematu z uśmiechem i nie złościć się, że któregoś z wyżej wymienionych przesądów nie uda się spełnić. Jeśli Młoda Para się kocha to na pewno nie grozi im nic złego.

Share