Profesjonalny fotograf ślubny, jak wybrać, jakie koszty ?

Profesjonalny fotograf ślubny, jak wybrać, jakie koszty ?

Choć najpiękniejsze chwile i najpiękniejsze dni bardzo wyraźnie zostają w naszej pamięci, nie sposób oprzeć się magii fotografii. Albumy ze zdjęciami są świetną pamiątką i inspiracją do wspomnień – również w przypadku ślubu. Co jednak zrobić, aby zdjęcia były udane i nie okazały się kompletną katastrofą? W tym wyjątkowym czasie każda Para Młoda chce czuć się jak w bajce i fotografie powinny to uwzględniać. W naszym artykule dowiesz się jakich błędów przy wyborze fotografa należy się wystrzegać!

Fotograf po znajomości ?

– Wujek ma bardzo dobry aparat, na pewno świetnie sfotografuje wasz ślub – kiedy słyszysz takie opinie, w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Zupełnie możliwe, że Twój wujek ma najlepszy aparat na świecie, obecnie kupno sprzętu nie jest dużym problemem. Skąd jednak wiadomo, że potrafi go obsługiwać? Że nie pogubi się w tysiącach opcji i nie stworzy kadrów przycinających głowy i ręce w strategicznych ujęciach? Niestety nigdy nie ma się pewności. Jeśli odmówisz, stwierdzając, że wolisz profesjonalnego fotografa, możesz urazić rodzinę. Spokojnie – mamy dla Ciebie propozycję bardzo kompromisowej odpowiedzi na zapędy fotograficzne wujka. Zwróć uwagę na fakt, że gości zaprasza się po to, by się dobrze bawili. Tymczasem bieganie z aparatem jest zajęciem bardzo angażującym, zawsze trzeba znaleźć się w odpowiednim miejscu o właściwym czasie. Nie da się nawet zjeść czy potańczyć! Dlatego lepiej jest wynająć profesjonalnego fotografa, który skoncentruje się wyłącznie na swoim zadaniu (i nie przegapi chwil, w których suknia Panny Młodej lśni najpiękniej). Nie oznacza to jednak, że trzeba zniechęcać gości do zabierania aparatów na ślub i wesele. Przeciwnie, ze zrobionych przez nich zdjęć możesz utworzyć drugi album. Pierwszy, ten profesjonalny, będzie bajkowy i idealny. Drugi, ten amatorski, może okazać się zabawny i miły. Nawet jeśli  Para Młoda wystąpi tam w przedziwnych pozach i kolorach!

Profesjonalna fotografia ślubna

Jeśli wiesz już jak poradzić się z fotografią amatorską, nadchodzi pora na przeanalizowanie propozycji od profesjonalnego fotografa. Co może zaoferować dobry, doświadczony fotograf? Z pewnością ma wysokiej jakości sprzęt, który zapewnia najlepsze poziomy ostrości i operowania światłem. Najważniejsze są jednak ręce, w których ten sprzęt się znajdzie. Fotografia ślubna to już obecnie artystyczna specjalizacja. Osoby zajmujące się tym tematem muszą mieć dobre wyczucie okazji i atmosfery, potrafić przekuć emocje pojawiające się między Parą Młodą na realne kadry. Jest to w pewnym sensie fotografia psychologiczna. Ponadto doświadczony fotograf ma świetną intuicję – jest w stanie od razu wyczuć jaki kadr będzie najkorzystniejszy, dzięki czemu nie męczy nikogo powtórkami ujęć i sprawia, że zdjęcia wychodzą nadzwyczaj naturalnie. Jego obecność w czasie ceremonii i zabawy nie jest nachalna. Mimo to chętnie słucha swoich zleceniodawców i dopasowuje się do ich potrzeb, wykonując też specjalne ujęcia na życzenie. Końcowa obróbka i realizacja zdjęć nie powinna zająć dużo czasu, fachowcy zawsze są terminowi i starają się jak najlepiej wywiązywać ze swoich obietnic.

Jak znaleźć dobrego fotografa na wesele ?

Teoria już za nami. Jak natomiast jest z praktyką? Czym kierować się przy wyborze fotografa? Podstawową rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest oczywiście dotychczasowe portfolio. Współcześnie duża część fotografów ma własne strony internetowe, co przyspiesza i ułatwia przeglądanie ofert. Wystarczy usiąść przy komputerze, a ma się dostęp do szerokiej gamy informacji… Oglądając zdjęcia ze ślubu, oceniaj ich techniczną jakość, ale także atmosferę i ten trudny do sprecyzowania, podskórny klimat. Każdy fotograf działa nieco inaczej, najlepiej wybrać takiego, który ma podobny gust do Ciebie. Najważniejsza jest „baza” oferty – wygląd zdjęć, doświadczenie, referencje. Dodatkowe bonusy, gratisy, są zdecydowanie kwestią drugorzędną i nie powinny odwracać Twojej uwagi od meritum. Zawsze trzeba też stawiać nie na ilość, ale na jakość. Najlepsi fotografowie wiedzą, że lepsze jest wykonanie kilku fotografii naprawdę wysokiej jakości, niż kilkunastu słabych. Warto więc wystrzegać się nadmiaru. Oferty proponujące Parze Młodej 1000 zdjęć i więcej, mogą okazać się pułapką. Nie wspominając o czasie, jaki zajmuje profesjonalna obróbka takiej ilości fotografii! Ostatnią, lecz nie mniej istotną sprawą, jest kontakt z wykonawcą. Czy chętnie słucha o Twoich wizjach i potrzebach? Czy wyjaśnia Ci jak pracuje i czego możesz się po nim spodziewać?

Ile może kosztować fotograf na wesele ?

Ceny usług fotograficznych na ślub są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy między innymi od miejsca, gdzie się szuka i od prestiżu fotografa. Są specjaliści, którzy mają już pewną renomę, są popularni, ich dzieła występują w magazynach – w takim przypadku trzeba będzie zapłacić więcej. Drugą grupą są fotografowie dobrzy, profesjonalni, lecz jeszcze nie tak popularni, a może po prostu nie do końca nastawieni na wielki biznes i marketing. Grupą, której lepiej się wystrzegać, są pasjonaci z przypadku, którzy mają najniższe ceny, ale też i najniższe kwalifikacje i doświadczenie. Średnia cena fotografa ślubnego w Polsce to 1634 złotych. Górne widełki oscylują koło 7000 złotych. Jak już wspomnieliśmy, nie warto sugerować się ofertą bonusową, kiedy do tysiąca zdjęć wykonawca dorzucałby jeszcze album, pościel, czekoladki i skarpetki dla Pary Młodej gratis. Gratisy są miłe, jednak często stanowią rodzaj chytrej wędki… I można zostać bardzo niemile zaskoczonym!

Jeśli tylko zwrócisz uwagę na opisane powyżej wskazówki, na pewno uda Ci się uwiecznić dzień Twojego ślubu w sposób, o jakim marzysz. Żadnych złych kadrów, żadnych nachalnych sesji, żadnych urazów rodzinnych… Najważniejszą kwestią jest postawienie na profesjonalizm i skupienie się na konkretnym wykonywaniu założonych przez siebie celów. Spokojnie, ale stanowczo, podążaj do swojego ideału. Doświadczony fotograf na pewno poradzi sobie ze stworzeniem idealnego albumu, wystarczy, że będzie miał wyczucie i dobry sprzęt.

Share