Prezenty dla rodziców od Państwa Młodych

Prezenty dla rodziców od Państwa Młodych

Ślub to wydarzenie symboliczne, które otwiera wiele nowych dróg, ale także zamyka pewien rozdział życia. Państwo Młodzi zakładają własną rodzinę i odchodzą z rodzinnego domu. Aby uczcić tę podniosłą chwilę, dziękują swoim rodzicom za trud włożony w ich wychowanie i przekazują drobny upominek. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje odnośnie do tradycji wręczania prezentów oraz podpowiemy co ofiarować, aby uszczęśliwić najbliższe osoby.

Kiedy wręczyć upominek?

Podarunek można wręczyć zarówno przed ceremonią zaślubin, jak i po wypowiedzeniu sakramentalnego „tak”. Wiele par przekazuje upominki w domu panny młodej w trakcie tradycyjnego błogosławieństwa. To idealne rozwiązanie dla narzeczonych, którzy wolą wręczyć prezenty w nieco bardziej kameralnej atmosferze.
Część par decyduje się na podziękowanie rodzicom w trakcie ślubów, np. w momencie przekazania znaku pokoju. Młodzi mogą wówczas podejść do rodziców i wręczyć im kwiatek bądź upominek. Nie ulega wątpliwości, że wszyscy goście zanotują fakt składania podziękowań, niemniej nie wszystkim przypadnie do gustu. Kościół nie jest najlepszym miejscem na epatowanie dobrami materialnymi.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem problemu „miejsca i czasu wręczania prezentów” jest obdarowanie rodziców na przyjęciu weselnym. Można to zrobić albo podczas pierwszych toastów, otwierających wesele, albo już po rozpoczęciu przyjęcia. Rodzice otrzymują wówczas prezenty przy wszystkich gościach i mogą w pełni okazać swoje emocje.

Kiedy już podejmiemy decyzję, gdzie i kiedy wręczymy prezenty, możemy przejść do kolejnej kwestii – co wręczyć?

Upominki ślubne dla rodziców o wartości sentymentalnej

Upominki ślubne nie muszą być drogie. Biorąc pod uwagę, że koszta organizacji przyjęcia weselnego są bardzo wysokie, Młodzi często wykazują się kreatywnością i stawiają na niebanalne rozwiązania. Jednym z nich jest album ze zdjęciami. Rodzice z pewnością ucieszą się z tego sentymentalnego prezentu – po powrocie do domu przejrzą zdjęcia i przypomną sobie pierwsze kroki dziecka, pójście do szkoły, najpiękniejsze wakacje, zdanie matury, studia… Nie musimy daleko szukać, aby sprawić radość rodzicom i wywołać uśmiech na ich twarzach.
Rozszerzoną wersją albumu jest fotoksiążka, w której oprócz zdjęć możemy umieścić cytaty oraz słowa podziękowań. Nawet jeżeli nie mamy zdolności plastycznych, w Internecie jest bardzo dużo szablonów, dzięki którym stworzymy niebanalne dzieło.


Nowoczesnym zamiennikiem albumu i fotoksiążki jest elektroniczna ramka na zdjęcia, która daje możliwość wgrania od kilkudziesięciu do kilkuset fotografii. Jej magia polega na tym, że zdjęcia zmieniają się co jakiś czas i za każdym razem, kiedy na nią spojrzymy, widzimy inną fotografię. Co istotne, zdjęcia możemy zmieniać co jakiś czas.

Upominki dla rodziców – droższe propozycje

Jeżeli mamy do dyspozycji większy budżet, możemy sprezentować naszym rodzicom droższe prezenty, np. długopis, pióro, zestaw piśmienniczy, biżuterię, zegarek czy karafkę.
Świetnym pomysłem jest pióro z grawerem – w zależności od preferencji grawer może znajdować się na pudełku bądź na samym akcesorium piśmienniczym.
Może się wydawać, że pióro i biżuteria to dość banalne pomysły na prezent, niemniej rodzice z pewnością docenią ich wartość sentymentalną. Te szlachetne upominki mogą towarzyszyć im na co dzień, tym bardziej jeżeli znamy gust naszych rodzicieli.
Równie bezpiecznym i eleganckim prezentem jest zegarek kieszonkowy bądź na rękę. Część par wybiera również wersje kieszonkowe bądź sekretniki na łańcuszku, które doskonale prezentują się u osób starszych, preferujących klasyczne i eleganckie stylizacje.

Budżetowe prezenty weselne dla rodziców

O ile zakup zegarka, biżuterii czy zestawu piśmienniczego, może przerosnąć możliwości finansowe narzeczonych, o tyle kupno lusterka, zestawu do golenia, ozdobnej karafki, apaszki, krawata czy zwykłych czekoladek, nie powinno ostanowić zbytniego obciążenia budżetu weselnego. Oczywiście, wybierając upominek, warto sięgnąć po modele retro. Mama z pewnością ucieszy się ze zdobnego lusterka z długą rączką bądź flakonika perfum z charakterystyczną pompeczką.
Równie ciekawym rozwiązaniem jest zestaw apaszka+krawat. Wręczając taki komplet warto pamiętać, aby galanteria była dopasowana kolorystycznie. Wiele par, zwłaszcza reprezentujących starsze pokolenie, dobiera dodatki w tych samych kolorach. Rodzice z pewnością docenią ten drobny gest i potraktowanie ich jako jedność.
Innym sposobem podziękowania za trud wychowawczy jest obdarowanie rodzicieli słodkościami. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się kosze upominkowe, w których znajdziemy wyroby cukiernicze, kawę, herbatę, alkohole etc. Z takiego praktycznego prezentu ucieszy się każdy.

To tylko część propozycji prezentowych. Każdy z nas najlepiej wie, czego pragną jego rodzice – nie ograniczajmy się do sztampowych rozwiązań. Prezent ślubny jest swego rodzaju hołdem składanym naszym matkom i ojcom. Niech będzie przemyślany i spersonalizowany.

Anna Rajczak

Share