Ile powinno trwać przyjęcie weselne?

Ile powinno trwać przyjęcie weselne?

Zorganizowanie przyjęcia weselnego, obok planowania ceremonii ślubnej, stroju i dodatków, to najważniejsza rzecz, o której musi pamiętać każda młoda para. Przyszli małżonkowie bez wyjątku marzą, aby ich przyjęcie weselne było udane i aby goście wspominali je oraz mówili o nim w samych superlatywach jeszcze przez długi czas. Podstawową decyzją, jaką musimy podjąć w przypadku planowania weselnej zabawy, jest przede wszystkim czas jej trwania. Zbyt długie przyjęcie będzie bowiem męczące dla gości, a zbyt krótkie natomiast, nie pozwoli samej zabawie oraz jej gościom na dobre się rozkręcić.

Zabawa do białego rana – obowiązek czy przyjemność?

W tradycji weselnej utarło się przekonanie, że zaślubinom powinna towarzyszyć długa zabawa – najlepiej trwająca aż do samego rana. Decydując się na taką długość przyjęcia weselnego musimy wziąć jednak pod uwagę, że będzie się to także wiązało z długimi godzinami, które spędzimy, zarówno my sami, jak i nasi goście, na zabawie. Na przykład, jeśli rozpoczniemy przyjęcie około godziny 18 i zakończymy je o 6 rano dnia następnego, będzie to oznaczało, że zabawa będzie trwała nieprzerwanie przez całe 12 godzin.

Biorąc także pod uwagę fakt, że część naszych gości przyjedzie z daleka i będzie na nogach już od wielu godzin, tak długa zabawa nie pozwoli im czerpać przyjemności z nawet najlepiej zorganizowanego przyjęcia. Warto więc zdecydować się na jego zakończenie nieco wcześniej i absolutnie nie dążyć za wszelką cenę do czynienia zadość tradycji imprezy do białego rana.
Pamiętajmy, że nawet krótsze przyjęcie może być zorganizowane w taki sposób, by goście czerpali z niego maksimum korzyści. Zbyt długa zabawa z kolei sprawi, że weselnicy będą zmęczeni oraz znudzeni i nie będą mogli doczekać się jej końca.

O której godzinie zacząć przyjęcie weselne?

Godzina, o której rozpoczniemy naszą zabawę, jest bardzo istotna, gdyż bezpośrednio wpływa ona na to ile powinno trwać przyjęcie weselne. W dużej mierze godzina początkowa zabawy zależy jednak od tego, kiedy powiemy sobie sakramentalne „tak” w Kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeśli nasz ślub jest wyznaczony na późniejsze godziny popołudniowe, powinniśmy wybrać taką godzinę rozpoczęcia weselnej zabawy, by goście po ceremonii zaślubin i złożeniu życzeń młodej parze, mieli odpowiednią ilość czasu na dojazd na miejsce zabawy.

Warto wziąć pod uwagę także wymagania gości z daleka, oraz tych z weselników, którzy z różnych powodów nie będą uczestniczyli w samej ceremonii. Jeśli natomiast bierzemy ślub rano lub w okolicach południa, raczej starajmy się ustalić godzinę rozpoczęcia przyjęcia weselnego po godzinie 15. Taka godzina zapewni zarówno odpowiednią długość trwania samej zabawy, jak i pozwoli gościom na dotrwanie do jej końca w dobrej kondycji.

Należy jednak podkreślić, że nie ma idealnej godziny, o której powinno rozpocząć się przyjęcie weselne, tak jak nie da się dokładnie powiedzieć, ile powinno trwać przyjęcie weselne. Optymalnie jest jednak wybrać godzinę między 16 a 18, gdyż zapewni to odpowiednią ilość czasu potrzebnego na dojazd na miejsce, uczestnictwo w otrzęsinach, zjedzenie ciepłego obiadu oraz stopniowe rozkręcanie się zabawy.

Zwykle momentem kulminacyjnym każdego przyjęcia weselnego jest północ, powinniśmy więc zadbać o to, aby nasi goście byli w dobrej formie właśnie o godzinie 24. Z pewnością nie warto planować rozpoczęcia przyjęcia na wczesne godziny popołudniowe, gdyż zanim dobije północ, nasi goście będą już zmęczeni zabawą i będą powoli zbierać się do domu.

Kiedy najlepiej zakończyć wesele?

Odpowiadając na pytanie, ile powinno trwać przyjęcie weselne, należy koniecznie wspomnieć także o odpowiedniej porze na zakończenie zabawy. Podobnie, jak w przypadku rozpoczęcia przyjęcia, nie ma określonej pory, o której nasza zabawa powinna się zakończyć. Godzina ta jest w dużej mierze uzależniona od pory, w której zaczniemy zabawę, wieku naszych gości, a także naszych własnych preferencji.

Ustalając czas trwania zabawy miejmy jednak na uwadze, że dobra zabawa powinna pozostawiać u gości pewien niedosyt. W przypadku przyjęcia weselnego znaczy to tyle, że lepiej jest zakończyć zabawę nieco wcześniej, niż pozwolić gościom na nudę i powolne rozchodzenie się do domów. Warto jest więc obserwować swoich gości i kiedy zauważymy, że zaczynają odczuwać zmęczenie czy wykazywać chęć udania się do domów, polecić osobie prowadzącej imprezę ogłosić, że przyjęcie zakończy się np. za godzinę. Taka informacja zwykle działa pobudzająco na gości i zwykle sprawia, że ci z nich, którzy chcieli wrócić już do domu, postanowią zostać jednak do końca zabawy.

Czy całonocne wesela to tradycją, którą powinno się kultywować?

Nikt chyba nie wyobraża sobie tradycyjnego przyjęcia weselnego, które kończyłoby się już po paru godzinach. Tak krótki czas nie pozwala bowiem na zrealizowanie w trakcie jego trwania wszystkich ważnych punktów, które powinny znaleźć się na każdym weselu. Zjedzenie obiadu, tortu, złożenie życzeń, rozmowa z krewnymi i znajomymi, oczepiny – wszystkie te czynności wymagają czasu oraz nie mogą następować jedna po drugiej. Ponadto, zbyt krótkie przyjęcie weselne nie pozwoli naszym gościom na rozkręcenie się i nacieszenie się w pełni dobrą zabawą.
Z tego też powodu tak wiele osób zadaje sobie pytanie, ile powinno trwać przyjęcie weselne, by czas ten w pełni zadowolił oczekiwania naszych gości. Dlatego, jeśli organizujemy dużą zabawę weselną z tradycyjnym programem, warto jest postawić właśnie na całonocne przyjęcie oraz dostosować godzinę zakończenia zabawy do wieku oraz samopoczucia naszych gości w trakcie wesela.

Pamiętajmy także, że ślub jest dla nas samych, lecz wesele organizujemy przede wszystkim dla gości. Warto jest mieć to na uwadze oraz uwzględnić przy planowaniu zabawy weselnej także preferencje i oczekiwania naszych gości względem czasu trwania przyjęcia weselnego.

 

Share