• Home »
  • Porady »
  • Planujesz ślub ? Lista rzeczy o których nie możesz zapomnieć
Planujesz ślub ? Lista rzeczy o których nie możesz zapomnieć

Planujesz ślub ? Lista rzeczy o których nie możesz zapomnieć

W czasach naszych babć i mam wystarczyło wyznaczyć termin ślubu, dać na tzw. zapowiedzi i znaleźć salę weselną, dobrą kucharkę i orkiestrę. Suknie ślubne szyło się u krawcowych, a po garnitury jeździło się do wielkich aglomeracji. Samochód do ślubu brało się taki, jaki był w okolicy najlepszy, albo stawiało się na bryczkę; chociaż niektórzy zmierzali do kościoła w pieszym orszaku. Generalnie, wszystko wydawało się jakieś prostsze, mniej wymagające, a pomimo to wszyscy uczestnicy tamtych uroczystości wspominają je jako jedyne w swoim rodzaju, doskonałe, piękne i wprost idealne. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie takiego podejścia i minimalizacji w zakresie ślubnej oraz weselnej oprawy. Co aktualnie jest modne, czego nie powinno zabraknąć, a co odeszło do lamusa?

1. Kiedy ślub?

Ustalamy datę ślubuOdkładanie wyznaczenie terminu, z nadzieją, że w grudniu znajdziemy wolne terminy w kościele czy restauracji na czerwiec zazwyczaj naraża na niepowodzenie, lub funduje górę niepotrzebnych nerwów. Ślub planuje się z co najmniej rocznym wyprzedzeniem, nakreślając jego charakter tzn. czy będzie to ślub cywilny, konkordatowy, wystawny czy kameralny.

2. Gdzie ślub i wesele

kosciolJeśli zamierzacie wziąć ślub w odległym od waszego miejsca zamieszkania, uroczym kościółku warto dowiedzieć się, czy inni także nie wpadli na ten pomysł. Są bowiem takie kościoły i katedry, które wprost można nazwać ukochanymi przez przyszłych nowożeńców. Jeśli tak, to czym prędzej należy zamówić sobie termin. Podobnie jest z restauracjami i domami weselnymi. Tutaj zgłoszenie się rok wcześniej jest tym samym co alarmem „na ostatnią minutę”. Nie ma co się łudzić, że wesele w plenerze nie wymaga aż takiego planowania – znalezienie idealnego miejsca niejednokrotnie trwa dłużej niż oczekiwanie na termin w najlepszej restauracji.

3. Budżet

Budżet weselno-ślubnyChociaż miłości nie liczy się w pieniądzach, w tym przypadku ustalenie budżetu jest podstawą do uniknięcia katastrofy finansowej. Planujcie, liczcie i szukajcie sposobów na tańszą organizację. Do budżetu warto dołączyć harmonogram, który będzie przypominał o kolejności załatwiania kolejnych spraw.

4. Sukienka

Tak naprawdę od sukienki zaczynają się kolejne sprawy, więc nie można odkładać jej wybory w nieskończoność. To do niej ubiera się Pan Młody, a także spójnie z jej wizerunkiem tworzy się dekoracje i bukiety.

5. Lista gości i zaproszenia

Lista gości pozwala na dokładniejsze oszacowanie kosztów, wybranie właściwej sali i przygotowanie całej „technicznej”otoczki tj. transport. Zaproszenia wraz z winietkami – które od dawna są obowiązkiem eleganckiego wesela – możemy wydrukować samodzielnie lub zamówić w drukarni. Gości zapraszamy osobiście, w uzasadnionych przypadkach listownie, na tyle wcześniej, by ci zdążyli nam potwierdzić swoją obecność. Wyznaczmy datę, do której oczekujemy takowego potwierdzenia.

6. Podwykonawcy

Słowo „podwykonawcy” może i nie pasuje do oprawy ślubnej, ale takowe osoby naprawdę są nam potrzebne. Współczesne, modne wesela nie mogą obejść się bez ślubnego reportażu do którego niezbędny będzie fotograf ślubny Warszawa. Można się pokusić o ostatni krzyk mody czyli fotobudkę, a także o kamerzystę.

Pamiętamy o transporcie – nie tylko dla Państwa Młodych, ale i dla zaproszonych gości. Musimy zastanowić się nad oprawą muzyczną i zaprosić do współpracy albo profesjonalny zespół muzyczny, albo DJ`a.

7. Zakupy, zakupy, zakupy

Ślub i wesele oznaczają niekończące się wcześniej zakupy. To przecież wybranie biżuterii ślubnej, kwiatów czy tortu. Koniecznie pamiętajcie o pamiątkach dla gości – to absolutna konieczność – a także oryginalnym prezencie dla rodziców.

 

Share