• Home »
  • Porady »
  • Organizacja zabaw weselnych, jakie wybrać aby wszyscy się dobrze bawili ?
Organizacja zabaw weselnych, jakie wybrać aby wszyscy się dobrze bawili ?

Organizacja zabaw weselnych, jakie wybrać aby wszyscy się dobrze bawili ?

Kiedy para młoda zdoła uporać się już z większością skomplikowanych formalności związanych z organizacją ślubu i hucznego wesela, może nieco odetchnąć. Jednak z biegiem czasu przyszli Państwo Młodzi zaczynają się zastanawiać nad dokładnym przebiegiem szampańskiej zabawy. Kilka lat temu nieodłącznym elementem każdego wesela były liczne, nawet kilkugodzinne, gry i zabawy dla zaproszonych gości oczywiście z udziałem państwa młodych. Zabawy te polegały na przeprowadzeniu różnorodnych konkursów – od tanecznych, po wykonywanie różnorodnych, zazwyczaj dziwnych czynności, aż po wypicie określonej ilości wódki. Warto również wspomnieć, że weselni goście dzielą się na tych, którzy uwielbiają zorganizowane zabawy i na tych, którzy regularnie, na każdym weselu, od nich stronią.

Jak obecnie przedstawia się zabawowy trend i jakie konkursy warto wybrać, aby wszyscy obecni na weselu i bawiący się byli po prostu zadowoleni? Czy zabawy weselne to wciąż miła rozrywka towarzysząca najszczęśliwszej nocy pary młodej czy jest to już przeżytek, od którego coraz częściej odchodzi się?

Gry i zabawy towarzyszą wciąż prawie 90% przyjęć weselnych, jest to więc przeważająca większość. Chociaż zmieniały się one na przekroju ostatnich kilkudziesięciu, kilkunastu oraz kilku lat, to oczepiny i przy okazji kilka gier i zabaw są niemal nieodłącznym elementem każdej weselnej zabawy. Polacy odchodzą jednak coraz częściej od niekiedy żenujących gier i konkursów na rzecz takich, które nie przysparzają zawrotu głowy zniesmaczonej ciotce czy też nie wywołują ziewania i znudzenia u młodszych gości. Jakie zatem zabawy były najbardziej popularne podczas wesel w całym 2016 i w pierwszym kwartale 2017 roku, jakie były pożądane, a jakich natomiast powinniśmy unikać organizując przyjęcie?

Ranking weselny przeprowadzony wśród dwustu pięćdziesięciu gości obecnych na weselach w roku ubiegłym oraz bieżącym stanowi, że największą popularnością cieszą się zabawy:

  1. Pociąg – jest to zabawa polegająca na tym, że uczestnicy zabawy tworzą kółko i idą jeden za drugim w rytm muzyki. Osoba prowadząca całą zabawę wydaje idącym gościom polecenia złapania się za biodra, za kolana, a następnie za kostki. Kiedy wodzirej zaczyna dziękować gościom za wspólną rewelacyjną zabawę i zaprasza do tego aby usiedli, większość osób bawiących się siada na podłodze, a nie zasiada do stołu. Radość i śmiech gwarantowane!
  2. Chłopiec czy dziewczynka – gra polega na tym, że dwa krzesła ustawiane są tyłem do siebie. Państwo młodzi w odpowiednich momentach, po ustaniu muzyki, powinni odwrócić się do siebie. Jeżeli obrócą się tą samą stroną, jako pierwszy urodzi się im chłopiec, jeżeli odwrócą się w przeciwne strony, urodzi się im dziewczynka.
  3. Zabawa z krzesłami – jest to kultowa już gra weselna, która polega na ustawieniu krzeseł, wokół których w rytm muzyki poruszają się goście weselni. Istotą zabawy jest to, że krzeseł jest zawsze o jedno mniej niż zabawowiczów. Kiedy muzyka przestaje grać, bawiący się zajmują miejsce na ustawionych krzesłach. Ten, kto pozostanie bez siedzenia, odpada z gry. Osoba, która zajmie ostatnie krzesło, wygrywa, najczęściej butelkę wódki.
  4. Ty czy ja? – jest to ciesząca się ogromną popularnością wdzięczna zabawa polegająca na tym, że wodzirej zadaje parze młodej pytania dotyczące ich wspólnej przyszłości, np. Kto będzie sprzątał? Kto będzie prał? Pani młoda i pan młody mają w rękach po dwie kartki – po jednej z napisem „ona” i po jednej z napisem „on”. Po zadaniu pytania przez wodzireja, młoda żona i młody mąż podnoszą odpowiednie kartki. Przy tej zabawie, mimo, że bierze w niej udział tylko para młoda, ubaw po pachy mają wszyscy goście weselni.

A jak wygląda ranking najbardziej żenujących zabaw w ostatnich dwóch latach?

Głosy są tutaj dość wyrównane. Przeprowadziliśmy badanie wśród dwustu pięćdziesięciu weselnych gości. Na pierwszym miejscu uplasowała się zabawa zwana „buteleczką”. Polega ona na tym, że pani młoda zawiązuje oczy swojemu mężowi chustką. Przyborem w tej zabawie jest sznurek, a do jednego jego końca przywiązany jest długopis. Na podłodze stoi butelka. Panna młoda powinna pokierować małżonka w ten sposób, aby długopis trafił do środka butelki. Prowadzący zabawę pointuje zabawę powiedzeniem: „I tak będzie wyglądała noc poślubna”.

Drugą zabawą, cieszącą się niechlubnymi opiniami, jest tak zwany „zakręcony”, który polega na tym, że goście po wypiciu kieliszka wódki powinni przyłożyć czoło do kijka i obiec go dziesięć razy. Ten, komu się uda dokonać tego czynu, otrzymuje nagrodę, którą musi odebrać biegiem od pary młodej. Warto wiedzieć, że jest to zabawa, która niekiedy kończy się kontuzją przynajmniej jednego jej uczestnika.

Niepożądana jest również zabawa zwana „podaj dalej”. Niewinnie brzmiąca gra polega na tym, że para młoda całuje się, a następnie całuje gości, który całuje kolejną osobę. Zabawa trwa do chwili, w której pocałunek wróci do pary młodej.

Królową niechlubnych zabaw jest zabawa w tak zwane baloniki. Gra polega na tym, że na Sali ustawiane są krzesła. Na krzesłach siadają panowie, którzy mają w rękach bądź między nogami balony. Na balony nakłada się pompki. Celem jest napełnienie balona powietrzem. A to już jest zadanie pań, które mają napompować go przez siadanie na pompce. Kto wygrywa? Ta para, które balon najszybciej pęknie.

Wyżej wymienione zabawy sprawiają radość gościom, którzy znajdują się pod mocnym wpływem alkoholu. Pozostałe osoby nie cieszą się tak bardzo z zaproponowanych gier. Warto też pamiętać, że nie każdy gość lubi brać udział w weselnych zabawach i powinniśmy to uszanować. Podczas niektórych wesel obserwuje się sytuacje, w których dany gość weselny jest siłą wciągany do zabawy. Nie powinniśmy tego robić w trosce o komfort zabawowiczów.

Zabaw weselnych jest całe mnóstwo. Ich dobór powinniśmy uzależnić od naszych gości i wybrać te, które będą najbardziej odpowiednie. To przecież my jako przyszli małżonkowie zapraszamy na ślub i wesele najbliższych, których preferencje oraz poziom poczucia humoru, chociaż częściowo, znamy. Warto również pamiętać o tym, aby wszystkie gry i zabawy oraz ich zasady ustalone były z osobą, która będzie pełniła rolę wodzireja podczas wesela. Jest to gwarancja, że nie zostaniemy zaskoczeni nieodpowiednimi konkursami.

Share