• Home »
  • Porady »
  • Jakie obowiązki ma świadkowa? Do kogo należy organizacja wieczoru panieńskiego?
Jakie obowiązki ma świadkowa? Do kogo należy organizacja wieczoru panieńskiego?

Jakie obowiązki ma świadkowa? Do kogo należy organizacja wieczoru panieńskiego?

Ślub jest jednym z najważniejszych dni w życiu każdego człowieka. Młoda kobieta przeżywa ten dzień szczególnie, ponieważ jest to z pewnością dzień zwiastujący nowy etap życia. Małżeństwo to niejednokrotnie trudny orzech do zgryzienia, jednak kochający się ludzie potrafią pokonać wszystkie napotkane przeszkody. Podczas organizacji ślubu niezwykle ważny wydaje się wybór świadkowej. Wiele młodych kobiet zastanawia się, kto powinien objąć to ważne stanowisko.

Kim jest świadkowa?

Zanim przejdziemy do tego, jakie są obowiązki świadkowej, zastanówmy się, kim ona w ogóle jest. Świadkowa to osoba, która pełni rolę pomocy, doradcy i świadka zawarcia związku małżeńskiego. Dawniej rola świadkowej ograniczała się jedynie do złożenia podpisu na stosownym papierze, jednak obecnie lista zadań świadkowej znacznie się powiększyła. Młode kobiety często zastanawiają się, kto powinien objąć to ważne stanowisko. Wybór waha się pomiędzy siostrą a najlepszą przyjaciółką. Nie dla wszystkich osób wybór jest oczywisty ze względu na powiązania rodzinne i niekoniecznie mocne więzy rodzinne z siostrą. W takim wypadku należy kierować się sercem. Jeżeli z siostrą nie utrzymujemy kontaktów, wówczas warto poprosić o pełnienie tej ważnej funkcji swoją najlepszą przyjaciółkę, jednak w przypadku poprawnych relacji zarówno ze siostrą i z przyjaciółką, warto zdecydować się na pomoc siostry.

Jak wybieramy świadkową?

Kiedy zdecydujemy się na konkretną osobę, należy jeszcze przed zapraszaniem gości zapytać wybraną osobę o to, czy zostanie ona świadkiem na ślubie. Oczywiście osoba taka ma prawo odmówić. Nie należy wywierać presji ani naciskać. Każdy człowiek ma wolną wolę i powinien sam decydować o tym, czego chce. Prośba powinna nastąpić jeszcze przed przygotowywaniami do ślubu, ponieważ świadkowa, inaczej zwana ,,druhną” powinna pomagać pannie młodej w wyborze bukietu, sukni i innych elementów ślubu. Jakie są więc obowiązki świadkowej?

Jakie obowiązki ma świadkowa?

Przed uroczystością zaślubin

Oczywiście do obowiązków przed dniem ślubu należy pomoc pannie młodej w wyborze sukni, bukietu oraz w wybieraniu innych dodatków. Ważna jest pomoc i wsparcie tak, aby panna młoda nie czuła się w tym stresującym czasie osamotniona. Dzielenie się radami i wątpliwościami sprawia, że panna młoda nie czuje już takiego strachu, niż jakby była sama. Przed ślubem każda świadkowa powinna również zorganizować wieczór panieński. Jakie zasady obowiązują podczas wieczoru panieńskiego?

Wieczór panieński

O niezapomnianym wieczorze panieńskim marzy chyba każda kobieta. To wieczór, kiedy kilka koleżanek, bądź też najlepsze przyjaciółki spędzają czas w taki sposób, jaki mają ochotę. Wieczór panieński organizuje świadkowa lub sama panna młoda. Nietaktem jest poproszenie o to świadkowej i pozostawienie samej sobie. Wszystko zależy od ilości uczestniczek wieczoru panieńskiego oraz od relacji, jakie je łączą. Jeżeli impreza odbywa się w domu, wówczas wystarczy uzupełnić barek, zamówić jedzenie i spędzać miło czas w domowym zaciszu. To opcja idealna dla introwertyczek, które nie chcą wychodzić do klubu. Panna młoda zazwyczaj wtedy płaci za wszystko.

Czy świadkowa płaci za wieczór panieński?

Sytuacja odmienia się, kiedy świadkowa sama zadeklaruje, że zorganizuje imprezę. Wtedy w jej geście leży to, czy za wszystko zapłaci sama, czy też stworzy listę osób i ustali kwotę, jaką należy wpłacić na ten cel. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w gronie najlepszych przyjaciółek, dla których temat pieniędzy i składek nie jest tematem tabu. Wtedy koszty rozłożone są po równo, świadkowa nie zostaje obciążona dużymi kosztami, a panna młoda jest zadowolona. Niektóre panie marzą o spokojnym weekendzie w spa, gdzie w ciszy i w spokoju będą mogły świetnie bawić się we własnym gronie. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które nie liczą się z przeznaczonym na ten cel budżetem.

W dniu ślubu

Przed ceremonią

Świadkowa powinna zjawić się w domu panny młodej o wiele wcześniej, niż reszta gości. Jest to spowodowane ubieraniem panny młodej w suknię, co w wielu przypadkach jest problematyczne. To świadkowa powinna dopilnować, aby panna młoda wyglądała wręcz nieskazitelnie. Dobrym wyjściem jest powierzenie tej funkcji osobie statecznej i spokojnej, ponieważ ta w sytuacji kryzysowej będzie potrafiła pozytywnie wpłynąć na zestresowaną przyszłą mężatkę. Dodatkowo świadkowa musi zabrać również wszystkie drobiazgi, które przydadzą się pannie młodej podczas ceremonii i po niej. Warto więc zabrać:

  • Błyszczyk i inne kosmetyki do makijażu,
  • Wsuwki,
  • Podpaski (często panna młoda z powodu stresu plami),
  • Chusteczki higieniczne,
  • Drink przelany do płaskiej, dyskretnej buteleczki (alkohol często rozluźnia panny młode).

W trakcie i po ceremonii

Świadkowa nie może zapomnieć o dowodzie osobistym! To najważniejszy dokument, który musi zostać okazany podczas ceremonii bez względu na to, czy jest to ślub cywilny, czy kościelny. Przed i w trakcie uroczystości świadkowa powinna poprawiać welon, sprawdzać makijaż panny młodej oraz podawać bukiet. Ogólnie mówiąc, świadkowa powinna być cały czas przy pannie młodej i pomagać jej. Świadkowa powinna również wraz ze świadkiem ustawić się przy parze młodej i odbierać prezenty. To świadkowie dbają o ich bezpieczeństwo. Świadek często trzyma specjalny karton, do którego wrzucane są koperty. To zabezpieczy prezenty przed ewentualną kradzieżą. Jak widać, obowiązki świadkowej są niezwykle zróżnicowane.

W trakcie wesela

Świadkowa dba o to, aby panna młoda czuła się dobrze i komfortowo. Towarzyszy również pannie młodej w toalecie, ponieważ zapanowanie nad halką i suknią jest niemożliwe dla jednej osoby. To wtedy również poprawiana jest fryzura i makijaż. Świadkowa w torebce powinna mieć dodatkowe pończochy, agrafki i inne dodatki, które mogą stać się niezbędne podczas wesela. To czas zabawy i radości, dlatego ważne jest podtrzymywanie dobrego humoru panny młodej. Niestety te obowiązki świadkowej nie wszystkim są znane.

Jak duży prezent powinna ofiarować świadkowa?

Wszystko zależy od sytuacji materialnej. Zazwyczaj w kopercie świadka znajduje się około 500-600 zł, jednak w takim przypadku należy kierować się swoją sytuacją materialną i dawać prezent, na który jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Liczy się gest. Powyżej przedstawione były obowiązki świadkowej, warto o nich pamiętać.

 

Share