Lampiony szczęścia – nastrojowe urozmaicenie wesela

Lampiony szczęścia – nastrojowe urozmaicenie wesela

Coraz częściej podczas organizowanych przyjęć, czy to weselnych, rocznicowych czy sylwestrowych, wykupujemy pakiety różnorodnych zabaw, akcesoriów, które urozmaicą nam i gościom uroczystość. Zwykłe, weselne zabawy czy muzyka stały się rozrywką uważaną przez większość za standard, dlatego często nie spełniają w pełni naszych oczekiwań. Chcemy, aby wieczór, w którym uczestniczymy lub organizujemy, był niezapomniany! Coraz częściej możemy spotkać się z różnorodnymi, dodatkowymi gadżetami, uświetniającymi uroczystości, np. fotobudki, zabawne akcesoria, a nawet lampiony szczęścia! Czym są takie lampiony, skąd do nas przywędrowały? Koniecznie sprawdźcie!

Czym są lampiony szczęścia?

Lampiony to małe baloniki, w których na dole zostaje umieszczona szkatułka z ogniem, ogrzewającym powietrze u góry. Lampiony szczęścia posiadają otwarte dno, dlatego tak swobodnie unoszą się, przypominając balony z helem. Swoją kolebkę mają na kontynencie azjatyckim, gdzie puszczane są podczas różnorodnych zabaw i świąt. Mają symbolizować szczęście. W Azji wierzy się, że wraz z lampionem uciekają wszystkie troski i „złe duchy”, mogące niekorzystnie wpływać na życie ludzi. Jest to element uroczystości niezwykle popularnych w tamtych krajach i chętnie praktykowany. Ze względu na swój magiczny i niezwykły wydźwięk, w Polsce szczególnie puszcza się je podczas uroczystości takich, jak: sylwester oraz śluby i wesela.

Aby wypuścić lampion wypełniony ciepłym powietrzem, należy dokładnie chwycić go oburącz, wystawić przed siebie i puścić. Lampion poszybuje wtedy ku górze. Balony te bardzo ładnie prezentują się nocą na rozgwieżdżonym niebie, dzięki swojemu czerwonemu kolorowi, który powstaje poprzez zawarty w nim ogień. Są świetnym podkreśleniem i zwieńczeniem uroczystości, niekiedy zastępują nawet sztuczne ognie.

Lampiony jako celebracja ślubu na różnych kontynentach

Lampiony szczęścia są szczególnie popularne podczas ślubów i wesel. Ich niepowtarzalny klimat sprawia, że coraz częściej młodzi małżonkowie decydują się na taką formę uświetnienia swojej uroczystości. Puszczanie lampionów zwykle następuje przed oczepinami, gdy na zewnątrz jest już ciemno. Aby móc puścić taki lampion, trzeba przejść krótkie przeszkolenie, ponieważ znajdujący się w środku ogień, mógłby wyrządzić nam krzywdę. Warto także wiedzieć, że w Polsce trzeba zgłosić chęć tego typu pokazu władzom oraz uzyskać pozwolenie od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, dlatego warto zająć się tym stosunkowo wcześniej, niż na kilka dni przed planowaną uroczystością.

W lampionie znajduje się źródło ognia,  przez co należy być szczególnie ostrożnym w kontaktach z nim. Ze względu na swój romantyczny charakter, lampiony szczęścia stały się bardzo znane w wielu krajach, nie tylko na dalekich wschodzie. W Europie można zaobserwować nieco inną symbolikę niż na azjatyckim kontynencie. Tutaj bardziej liczy się aspekt romantyczny, klimatyczny i wrażeniowy, a tam związany jest z wierzeniami. Bardzo chętnie stosuje się puszczanie lampionów szczęścia na ślubach i weselach w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie, niestety są w zakazane w dużej mierze w Ameryce Południowej.

Czy lampiony szczęścia są w Polsce popularne?

Dzięki czemu lampiony szczęścia zyskały w Polsce taką popularność? W dużej mierze wzięło się to z kultury zachodniej, czyli Stanów Zjednoczonych. W tamtych rejonach niezwykle popularne stały się śluby i wesela organizowane na zewnątrz w malowniczym położeniu. Sam wystrój i klimat takich wesel zachęcał już do skorzystania z dodatkowej formy rozrywki, która odbywałaby się także na zewnątrz. Nie bez powodu zdecydowano się wprowadzić tam zwyczaj z dalekiego wschodu, czyli puszczać lampiony szczęścia. Oprócz niezwykłego widoku, lecących ku górze lampionów, wierzy się w Stanach, że czynność ta przyniesie przyszłym małżonkom wiele szczęścia.

W Polsce wiele firm, zajmujących się gadżetami weselnymi, ma już w swojej ofercie lampiony szczęścia, dlatego bez przeszkód można znaleźć wiele interesujących zestawów. Niekiedy nawet restauracje czy sale weselne, posiadają taką atrakcję, dzięki czemu nie trzeba martwić się o uzyskiwanie pozwolenia. Młodzi małżonkowie zwykle są bardzo zadowoleni z tego typu rozrywki, mówią, że zapamiętają ten dzień do końca życia, dzięki tak spektakularnemu widowisku!

Ile kosztują lampiony szczęścia?

Lampiony te możemy kupić zarówno na sztuki, jak i w pakiecie. Nie stanowią one zbyt dużego wydatku, bowiem już za 50 sztuk tych baloników zapłacimy około 130 złotych. Należy wspomnieć, że lampiony są dosyć duże, często trudno puścić jeden samodzielne, przydaje się pomoc drugiej osoby, a to głównie ze względu na fakt zawartego wewnątrz ognia. Pojedyncze balony możemy kupić za kilka złotych w wielu sklepach internetowych, a niekiedy nawet stacjonarnie, w hurtowniach artykułów papierniczych. Lampiony znajdziemy w różnorodnych kształtach, od klasycznych, po lampiony przypominające postaci z bajek! Na wesele niezwykle popularne stają się balony w kształcie serca lub białe z licznymi ornamentami weselnymi. Bardzo wiele par wybiera także lampiony w kształcie dużych, rozłożystych kwiatów. Zanim jednak zakupimy lampiony, zorientujmy się czy w ogóle otrzymamy pozwolenie na ich wypuszczenie w dniu wesela, gdyż niepotrzebnie możemy stracić pieniądze.

 

Lampiony szczęścia na wesele? Dlaczego nie! Jest to coraz bardziej popularna atrakcja wielu uroczystości, z powodzeniem może uświetnić także nasze wesele lub wesele przyjaciół. Organizując tę najważniejszą dla nas uroczystość, warto rozejrzeć się za salą, która w swojej ofercie ma możliwość puszczenia lampionów, dzięki temu zaoszczędzimy nieco czasu.

Aby móc skorzystać z tej atrakcji, musimy otrzymać pozwolenie od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, dlatego warto zabrać się za organizowanie tego z wyprzedzeniem. Lampiony dostaniemy w wielu ciekawych, romantycznych, a nawet zabawnych wzorach, wszystko zależy od naszego upodobania i inwencji. Z pewnością taka  atrakcja przypadnie do gustu nie tylko nam, ale wszystkich zgromadzonym, dzięki temu dzień ten zapadnie na dłużej w pamięci!

Share