Ile kosztuje ślub cywilny?

Ile kosztuje ślub cywilny?

Według statystyk coraz więcej par decyduje się na ślub cywilny. Jest to forma, która w przeciwieństwie do tradycyjnej wydaje się skromniejsza, a co za tym idzie – tańsza w realizacji. Czy taki ślub się opłaca? Na jakiego rodzaju wydatki powinniśmy się przygotować, w związku z tą alternatywą? Przed sporządzeniem ślubnego budżetu należy przyjrzeć się wielu kwestiom, które omówimy w tym artykule.

Koszt ślubu cywilnego

Na początek przyjrzyjmy się podstawowym kosztom. Niezależnie od miasta, za sporządzenie aktu małżeńskiego należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 84 zł. W przypadku rozwodu lub śmierci poprzedniego małżonka obowiązuje opłata za dokument o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa, wynosząca 22 zł. Następnie – jeśli chcemy wziąć ślub poza granicami Polski – za zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa poza granicami kraju płacimy 38 zł. Z kolei decyzja przyspieszenia miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa kosztuje 39 zł. Często narzeczeni decydują się na ślub poza murami urzędu, wówczas za przeniesienie wydarzenia muszą zapłacić dodatkowe 1000 zł. W tę cenę wliczają się: zakup kompletnego stroju dla kierownika urzędu, usługi fryzjerskie, akcesoria odzieżowe, konserwacja odzieży, nabycie insygniów z wizerunkiem orła dla godła RP, patery na obrączki, koszt dojazdu na wybrane miejsce ślubu oraz wynagrodzenie dla zastępcy USC.
Warto dodać, że ta opłata nie obowiązuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia (gdy ślub odbywa się w szpitalu), lub w przypadku pozbawienia wolności (gdy ślub odbywa się w więzieniu).

W plenerze

Ślub w urzędzie dla wielu wydaje się zbyt zimny i proceduralny. Uczucie przeciętności może zwiększać fakt, że w USC śluby cywilne są udzielane co 20 minut. Przenosząc się w plener można uzyskać niepowtarzalny klimat i stworzyć wyjątkową fotorelację. Taka ceremonia jest jednak droższa, ze względu na dodatkową opłatę urzędową i odpowiednie przygotowanie terenu. Po wniesieniu opłaty i uzgodnieniu wymarzonego miejsca ślubu poza USC dochodzą koszta aranżacji przestrzeni, czyli dekoracji, wypożyczenia lub zakupu mebli (opcjonalnie, ze względu na krótki czas ślubów cywilnych), oświetlenia (szczególnie istotne, gdy wynajmujemy fotografa), oprawy muzycznej i zależnie od warunków atmosferycznych – zadaszenia. Przy wyborze miejsca poza USC trzeba spełnić warunek zachowania powagi wydarzenia, a także zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich uczestników. W przypadku niespełnienia tych norm, urzędnik może odmówić udzielenia ślubu w wyznaczonym punkcie.

ślub cywilny

Dodatkowe koszta i wesele

W porównaniu ze ślubem kościelnym, koszta podstawowe plasują się jako znacznie mniejsze, jednak nie kończy się na nich rachunek za całe wydarzenie. Już przed weselem dojdą ceny oprawy muzycznej podczas ceremonii, w wysokości od 50 do 200 zł, zależnie od urzędu. Do tego wynajęcie fotografa na czas ślubu i wesela. Ceny takiej usługi zwykle wahają się w zakresie 2000 – 3500 zł. Cena nie zawsze odzwierciedla jakość zdjęć zatem przed decyzją, warto przyjrzeć się portfolio osoby, którą zatrudnimy. Traktując dzień ślubu całościowo do wszystkiego musimy dodać koszty wesela. Są to kolejno : koszt wynajmu miejsca, catering, alkohol, muzyka, dekoracje (np. oprawa florystyczna) i ewentualne dodatkowe atrakcje. Jeśli zdecydujemy się na wesele w plenerze, będzie o wiele droższe, niż sama ceremonia, ze względu na długi czas trwania.

Za granicą

Ceny uroczystości ślubnej za granicą są niejednoznaczne. Organizacja takiej uroczystości będzie trudniejsza, jednak koszta są bardzo zróżnicowane. Przy odpowiedniej kalkulacji taki ślub może wyjść taniej, niż wystawna uroczystość w Polsce. Na cenę wpływa przede wszystkim miejsce ceremonii. Do najbardziej rozchwytywanych należą wyspy greckie (zwłaszcza Santorini i Sycylia) i egzotyczne zakątki takie jak Indonezja, Karaiby, Ameryka Łacińska. Dużym zainteresowaniem cieszy się też romantyczny Paryż. Do opcji bardziej ekonomicznych należą – Kreta, Kos i Rodos. Do tego nalicza się opłatę za wynajęcie miejsca ceremonii. W tym przypadku najtańszy jest ślub na plaży publicznej, w ogrodzie lub przy kapliczce. Najdrożej kosztuje ceremonia w miejscach nietypowych lub niedostępnych. Zanim zajmiemy się kosztami wyjazdu i samej uroczystości, musimy uiścić specjalną opłatę konsularną, związaną z udzielaniem ślubu przez konsula danego państwa. W ramach Unii Europejskiej jest ona stała i wynosi 500 euro (w przeliczeniu około 2100 zł). Poza UE należy skontaktować się z sekretariatem wybranego konsulatu, ponieważ cena może być różna. W przypadku ślubu za granicą wymagane będzie wspomniane wcześniej zaświadczenie o zdolności zawarcia związku małżeńskiego poza granicami kraju, a także jego tłumaczenie, za które zapłacimy 40 zł. Poza tym cena ślubu zagranicznego zależy też od tego ile zabieramy ze sobą gości i jak długi pobyt planujemy. Należy też liczyć się z ewentualnymi dodatkowymi kosztami transportu odzieży i akcesoriów ślubnych.

Konsultanci ślubni

Dla osób niedoświadczonych w planowaniu obszernych wydatków, dobrym rozwiązaniem będzie zatrudnienie konsultanta ślubnego, inaczej „wedding planera”. Paradoksalnie, zatrudniając konsultanta, można sporo oszczędzić, ponieważ obracając się nieustannie w branży ślubnej jest on na bieżąco z aktualnymi ofertami podwykonawców i negocjuje najkorzystniejsze ceny. Będzie dostosowywał usługi pod ustaloną wcześniej, nieprzekraczalną kwotę. Istnieją różne sposoby obliczania wynagrodzenia takiego koordynatora. Może to być stała kwota za organizację wydarzenia (zwykle od 3000 zł), prowizja od wartości budżetu weselnego (zwykle 10%), lub też rzadziej – suma wynegocjowanych rabatów. Na koniec, koszt zatrudnienia będzie zależał od oczekiwań klientów i zaproponowanego przez nich budżetu. Niezwykle ważne jest podpisanie umowy, do której załącza się określony budżet ślubny. Podczas rozmowy z potencjalnym konsultantem powinno się zebrać jak najwięcej informacji o zorganizowanych już w przeszłości wydarzeniach, a nawet poprosić o kontakt do poprzednich klientów, w celu potwierdzenia wysokiej jakości usługi.

Share