Ile kosztuje organizacja wieczoru kawalerskiego?

Ile kosztuje organizacja wieczoru kawalerskiego?

Kogo zaprosić na wieczór kawalerski?

Zazwyczaj na wieczór kawalerski zaproszenia dostaje grupa około 10-15 najlepszych kolegów przyszłego pana młodego. Organizacją listy zaproszeń zazwyczaj zajmuje się świadek, który jest też głównym organizatorem całego wydarzenia. Jeżeli większość znajomych pochodzi z jednego kręgu towarzyskiego, to wtedy sporządzenie listy zaproszonych jest stosunkowo proste. Jeżeli jednak znajomi pochodzą z różnych kręgów (np. znajomi z podstawówki, z liceum, z pracy, inni), to wtedy warto skonsultować listę gości. Zazwyczaj z pomocą przychodzi tutaj narzeczona, w niektórych przypadkach dopuszcza się także spytanie o zdanie samego głównego bohatera wieczoru. Warto pamiętać także o zaproszeniu młodych członków rodziny, czyli np. braci i kuzynów pana młodego. W dobrym guście będzie także zaproszenia np. przyszłego szwagra, czyli brata panny młodej. Przy sporządzaniu listy uczestników wieczoru kawalerskiego warto pamiętać także o zagranicznych gościach, których pan młody poznał np. przy okazji podróży, czy studiowania poza granicami Polski.

Wieczór kawalerski w dużym mieście (gdzie się wybrać, transport etc.)

Bardzo duża część wieczorów kawalerskich odbywa się w dużych miastach. Wiadomo, jest tam wiele klubów, restauracji, a także atrakcji około sportowych lub rozrywkowych. To wszystko sprawia, że wieczór kawalerski w dużym mieście często jest najlepszym rozwiązaniem. Przyjęło się, że zazwyczaj wieczór kawalerski de facto nie jest jedynie jednym wieczorem, ale przeradza się np. w weekend pełen atrakcji. W takim przypadku podstawową kwestią, o której należy pamiętać jest wynajęcie odpowiedniego miejsca do spania. Mogą to być hotelowe pokoje lub hostelowe (w zależności od budżetu) albo po prostu wynajęcie całego mieszkania w jednym z popularnych serwisów. Jeżeli wszyscy uczestnicy wieczory są z jednego miasta, to wtedy jako bazę noclegową można wybrać mieszkanie, np. świadka. Dobrze sprawdza się rozpoczęcie wieczoru kawalerskiego od sportowej rozrywki, takiej jak np. paintball, gokarty, czy wspólna gra w siatkówkę. Następnie można wybrać się na solidny obiad w towarzystwie drinka. Najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest wieczorne wyjście do klubu lub spędzenie wieczoru w modnych miejscach pełnych młodych ludzi, np. nad rzeką. Czasami podczas wieczoru wynajmowane są limuzyny, które są atrakcją samą w sobie, a dodatkowo służą jako środek transportu pomiędzy kolejnymi etapami wieczoru. Równie dobrze jednak można poruszać się taksówkami.

Wynajem samochodu na wieczór

No właśnie – transport. To jedna z kluczowych spraw podczas wieczoru kawalerskiego, aby zapewnić jego sprawny przebieg. Przecież najgorsze, co się może stać w czasie dobrze zapowiadającego się wieczoru kawalerskiego, to autobus, który ucieka tuż sprzed nosa lub nieprzyjemny taksówkarz. Dzisiaj na rynku jest bardzo wiele usług, które oferują specjalne rozwiązania na wieczory kawalerskie. Jak wspomniano powyżej, jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wynajem limuzyny. Cena takiego rozwiązania waha się od 500 do 1500 złotych. Dokładna cena uzależniona jest od kilku czynników, w tym np. liczby godzin jazdy samochodem, czy tego, ile alkoholu jest wliczone w wynajem i jest dostępne na pokładzie. Oczywiście rolę gra tutaj także wielkość limuzyny, na którą się zdecydujemy. Plusem tego rozwiązania jest także duża praktyczność – mając ją wynajętą na cały wieczór można tam spokojnie zostawić wszystkie rzeczy osobiste i nie ryzykować ich zgubienia np. podczas zabawy w klubie. W czasie trudnego powrotu nad ranem komfortowa jazda limuzyną także może okazać się zbawienna.

Kto ponosi koszta związane z organizacją wieczoru kawalerskiego?

Pozostaje jeszcze kwestia kosztów. W zależności od wybranych atrakcji i rozmachu organizowanego wieczoru kawalerskiego, koszta mogą bardzo się różnić. Zazwyczaj łączny koszt wieczoru, który obejmuje takie podstawowe kategorie jak nocleg, wynajem środka transportu, wejściówki na imprezy, atrakcje sportowe, ew. akcesoria oraz alkohol, waha się od 3 do 5 tysięcy złotych. Złotą zasadą jest to, że za wieczór kawalerski płacą po równo jego uczestnicy, oczywiście zasada ta nie obejmuje pana młodego. Wieczór kawalerski jest więc imprezą składkową, za którą płacą jego uczestnicy. Zazwyczaj podczas wieczorów kawalerskich, w przeciwieństwie do panieńskich, dużo mniej wydaje się na różnego rodzaju kolorowe akcesoria i atrakcje, za to więcej na imprezę w klubie. Możliwe jest także przeprowadzenie dodatkowej składki na poczet prezentu dla przyszłego męża. Zazwyczaj kupuje się wtedy dobre perfumy, pasek, portfel, wysokiej jakości alkohol lub zegarek. Koszt tego rodzaju prezentu zazwyczaj waha się więc od 200 do nawet 1000 złotych. Oczywiście nie jest to element obowiązkowy, ale na pewno sprawi on wiele radości panu młodemu. Przeliczając łączne koszta organizacji wieczoru kawalerskiego na liczbą osób, zazwyczaj wychodzi składka w granicach 200-300 złotych na osobę. Nie jest to więc bardzo dużo, biorąc pod uwagę skalę atrakcji i ważność tego wieczoru (lub weekendu).

Share