Kamerzysta ślubny – jak wybrać profesjonalistę ?

Kamerzysta ślubny – jak wybrać profesjonalistę ?

Pamiątki ze ślubu w postaci zdjęć są czymś tak popularnym, że większość par decyduje się na tego rodzaju usługi bez chwili zastanowienia. Zatrudnienie profesjonalnego kamerzysty nie jest niestety tak oczywiste. Istnieją bowiem zwolennicy i przeciwnicy tej formy uwieczniania uroczystości. Jedna część społeczeństwa nie wyobraża sobie ceremonii bez kamerzysty, natomiast inni uważają to za zbędny wydatek.

Czy warto zatrudnić kamerzystę?

Profesjonalny film to wydatek nieco wyższy niż sama sesja fotograficzna. Dlatego też wiele osób rezygnuje z tego typu wydatku. Czy warto więc wydawać na trwający kilka godzin, nudny film, gdzie kreowane są wymyślane sytuacje, czy też sztuczne pozy? Zazwyczaj również uwieczniona jest cała msza i dokładnie przeanalizowana zawartość talerza każdego gościa? Czy to właśnie tak w dzisiejszych czasach kojarzy się film weselny wielu ludziom ?

Najnowsze trendy w filmowaniu – tradycyjny film, czy elegancki reportaż ślubny z teledyskiem?

Stosowana kiedyś forma kręcenia filmu ślubnego opierała się na kręceniu poszczególnych elementów uroczystości z dodatkiem dawno niemodnych piosenek w tle jak ,,winda do nieba” czy ,,żono moja”. W obecnych czasach właśnie ze względu na te absurdalne zabiegi w Polce rola kamerzysty nie jest już tak istotna, jak kiedyś. Wówczas film ślubny trwał nawet 5 godzin i większość materiału była przewijana podczas oglądania. Po jednym seansie nie był już więcej włączany.

Obecnie panuje trend na kamerowanie eleganckich i modnych teledysków ślubnych. Ma on zazwyczaj formę zbliżoną do reportażu trwającego do 2 godzin. Zazwyczaj oglądając taki film, odchodzi się od korzystania z tradycyjnych usług proponowanych przez fotografów. Krótki film jest jednak bardziej kosztowny niż tradycyjna jego wersja. Koszt takiej przyjemności wynosi między 3000 zł a 5000 zł. W cenę wlicza się czas kamerzysty poświęcony na nagranie materiału oraz późniejszą obróbkę, aby wszystko tworzyło spójną całość. Cena jest dosyć wysoka, jednak decydując się na usługi profesjonalisty, zyskamy produkt wart swojej ceny. W materiałach obecnie tworzonych widać szczere i naturalne emocje nowożeńców oraz gości. Nowoczesna, romantyczna muzyka stanowi idealne dopełnienie całości.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania najlepszego fotografa?

Kiedy podejmiemy decyzję o zatrudnieniu profesjonalnego fotografa, zajmującego się tworzeniem eleganckich materiałów, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, zanim umówimy się z konkretną osobą, należy wnikliwie prześledzić jego portfolio znajdujące się zazwyczaj na portalach społecznościowych. Każdy profesjonalista chętnie dzieli się swoją pracą publicznie, aby zyskać szerszy rozgłos i wyeliminować konkurencję. Na umówionej wizycie warto zwrócić uwagę na postawę fotografa- jeżeli nie będzie wykazywał zainteresowania oraz pospieszał klientów, nie warto marnować czasu i zrezygnować z jego usług, ponieważ może być to osoba nastawiona jedynie na duży zysk w krótkim czasie. Najlepiej zdecydować się na kogoś, kto będzie zaangażowany w rozmowę i z zainteresowaniem będzie słuchał wymagań klientów lub nawet sam wyjdzie z inicjatywą ciekawego pomysłu. Koniecznym punktem podczas zwracania uwagi na fotografa jest cena za jego usługi. Rynek fotograficzny prężnie się rozwija, co prowadzi do zwiększenia konkurencyjności cen. Warto więc znaleźć ofertę w przystępnej cenie, ponieważ początkujący fotografowie mogą stworzyć materiał porównywalny, a często nawet lepszy do doświadczonego profesjonalisty w o wiele niższej cenie.

Gdzie szukać ofert profesjonalnych fotografów?

Wiele ofert zamieszczonych jest na portalach społecznościowych jak Facebook czy Instagram. Wchodząc na profil danej osoby, można znaleźć na głównej stronie dostępne materiały widoczne dla wszystkich. Często klienci wyrażają zgodę na umieszczanie swojego materiału ślubnego publicznie, przez co cena jest znacznie niższa, a materiał mogą podziwiać wszyscy znajomi. Podczas dokonywania wyboru o zatrudnieniu najlepszej osoby warto również zapytać o pomoc i poradę znajomych, który ślub mają już za sobą i mają wiedzę na ten temat.

Jakie są ceny i co obejmują?

Ceny za usługi fotografów są niezwykle zróżnicowane. W zależności od stażu pracy i oferty ceny mogą różnić się nawet o kilka tysięcy złotych. Przed podjęciem decyzji warto więc zapoznać się z cennikami i wybrać najlepszą ofertę. Zazwyczaj młodzi, początkujące fotografowie oferują swoje usługi za dużo mniejsze pieniądze, niż doświadczeni. Nie znaczy to, że cena jest niska wprost proporcjonalnie do złej jakości materiału, wręcz przeciwnie, młode, ambitne osoby zazwyczaj sumiennie przykładają się do pracy, a niska cena jest efektem chęci uzyskania doświadczenia i zyskania rozgłosu wśród ludzi. Ceny obejmują zazwyczaj krótki teledysk podsumowujący całość ceremonii oraz dłuższe nagranie uwzględniające najważniejsze punkty ślubu jak fragment przysięgi małżeńskiej w kościele, czy pierwszego tańca.

Co jest ważne?

Ważne jest nawiązanie dobrego kontaktu z kamerzystą. Należy pamiętać, że jest to obca osoba, która jednak będzie nam towarzyszyć w tym szczególnym dniu. Dobrym pomysłem jest spotkanie się przed ślubem w wybranym miejscu na przykład na kawę, podczas którego podpiszemy wstępną umowę i nawiążemy bliższą relację z kamerzystą. To niesamowicie istotne, aby czuć się komfortowo, ponieważ będzie to miało gigantyczne znaczenie podczas kręcenia materiału filmowego oraz późniejszych efektów.

Podsumowanie

To przyszli nowożeńcy decydują, czego oczekuje podczas tego szczególnego dnia. Należy pamiętać, że dzisiejsze usługi kamerzystów znacznie różnią się od ofert, które dostępne były kiedyś. Obecne materiały ślubne nie mają nic wspólnego z tandetnymi wstawkami w postaci latających serduszek, czy śpiewających ptaków na materiale ze ślubu. Dzisiejszy rynek fotograficzny to prawdziwa rewolucja. Konkurencyjność pozwala wybrać najlepszą ofertę w niskich cenach. Materiał filmowy stanowi świetną pamiątkę. Oprócz sesji zdjęciowej warto wiec zdecydować się na filmiki uwieczniające ceremonię, aby podziwiać i odświeżać emocje, które towarzyszyły nowożeńcom i gościom w tym najpiękniejszym dniu w życiu.

Share