Jak dbać o włosy? Poradnik dla panien młodych.

Jak dbać o włosy? Poradnik dla panien młodych.

Zdrowe i lśniące włosy to marzenie wielu kobiet. W niniejszym artykule podpowiemy Paniom jak dbać o włosy, aby zachwycały swym blaskiem nie tylko w dniu ślubu.

Piękne włosy w dniu ślubu

Reklamy kuszą kolorowymi kosmetykami pielęgnacyjnymi, które mają zdziałać cuda i sprawić, że włosy zregenerują się w ciągu kilku dni. Niestety, rzeczywistość reklamowa nijak się ma do realnego życia. Zejdźmy zatem na ziemię i zastanówmy się, czego powinnyśmy oczekiwać od szamponu.

Przygotowania do dnia ślubu powinny rozpocząć się już kilka miesięcy przed planowaną ceremonią. Oczywiście, możemy skorzystać z usług profesjonalnego fryzjera i wydać kilkaset złotych na zabieg keratynowy odbudowy włosów, ale lepiej postawić na zmianę codziennych nawyków i rozpocząć nowy rozdział życia piękniejszą i bardziej świadomą  znaczenia prawidłowej pielęgnacji ciała i włosów.

Wybierz odpowiedni szampon!

Który szampon wybrać? Postaw na lekką formułę.

Kobiety, które myją włosy codziennie, nie powinny stosować ciężkich szamponów typu „dwa w jednym”. Zdecydowanie lepszym wyborem są szampony dla dzieci bądź szampony na bazie naturalnych składników, np. z serii Biovax. Kobiety o wrażliwej skórze głowy niech wystrzegają się szamponów o mocnym, chemicznym składzie i silnie barwionych! Im bardziej szampon się pieni, tym większe prawdopodobieństwo, że podrażni skórę głowy. Oczywiście, nie oznacza to, że wszystkie szampony o naturalnym składzie będą nam odpowiadać. Nawet ekologiczne preparaty mają wady – najpoważniejszą z nich jest konieczność wielokrotnego, długiego spłukiwania. Po pierwszym użyciu efekty nie są też spektakularne – dopiero po kilku tygodniach zauważymy, że włosy są wzmocnione i zdrowsze.

Co zrobić, aby włosy były świeże nawet po wielu godzinach?

Myjąc włosy rano albo dzień przed ślubem, chciałybyśmy, aby utrzymały świeżość możliwie jak najdłużej. Szampony z dodatkiem silikonu mogą być zbyt obciążające i już po kilkunastu godzinach powodować przetłuszczanie włosów. Radzimy zainwestować w łagodny szampon przeznaczony do codziennego mycia głowy, który „uspokoi” gruczoły łojowe. Jednocześnie możemy spłukiwać włosy po każdym myciu ziołowymi płukankami z kory wierzby i liści dębu.

Dobre rady

Uwaga! Włosy płuczemy letnią wodą. Zbyt gorąca albo zbyt zimna woda nie wpływa korzystnie na strukturę włosa. Istotna jest także ilość szamponu wykorzystywana w czasie mycia. Więcej nie znaczy lepiej! Małą ilość szamponu (równą objętości łyżeczki deserowej) rozcieńczamy niewielką ilością wody i nanosimy na czubek głowy. Nigdy na końcówki lub same włosy! Zawsze myjemy włosy dwukrotnie. Pierwsze mycie jest podstawowe, drugie – właściwe. W przypadku codziennego mycia włosów możemy jednak zrezygnować z podwójnego nakładania szamponu.

Nadmiar kosmetyków. Odżywki do włosów, maseczki, żele, pianki, kremy regenerujące, serum – producenci kosmetyków pielęgnacyjnych bombardują nas kolejnymi, w gruncie rzeczy, niezbyt przydatnymi artykułami do stylizacji i pielęgnacji włosów. Stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków może doprowadzić do przetłuszczania, przesuszania, a nawet wypadania włosów. Dokonujmy zatem przemyślanych wyborów i nie dajmy się omamić fikuśnym opakowaniom. Zauważmy przy tym, że część kosmetyków, pomimo zmienionej nazwy, nie różni się właściwościami i składem!

Uwaga! Jeżeli nasze włosy mają tendencję do przetłuszczania, nie stosujmy ciężkich odżywek bez spłukiwania.

Coraz więcej przyszłych panien młodych rezygnuje z usług salonu fryzjerskiego i samodzielnie układa fryzury. To dobre rozwiązanie dla kobiet preferujących minimalizm – włosy same w sobie są najpiękniejszą ozdobą, więc wystarczy podkreślić ich naturalne piękno delikatnym upięciem. Aby fryzura spełniała nasze oczekiwania, należy jednak pamiętać o najdrobniejszym elemencie pielęgnacyjnym. Równie istotne jest suszenie.
Włosy suszymy zgodnie z kierunkiem ich rośnięcia. Wiele kobiet zapomina o tej prostej regule i w pośpiechu wykonuje suszenie pod włos. Skutki mogą być tragiczne! Po pierwsze, suszenie pod włos powoduje otwieranie łusek włosa i ich zmatowienie i pozbawienie blasku.  Suszenie zgodnie z kierunkiem rośnięcia mechaniczne zamyka łuskę włosa. Kolejną ważną sprawą jest ustawienie odpowiedniej temperatury suszenia. Strumień powietrza musi być letni. Nigdy gorący!

Nawet najwymyślniejsza ślubna fryzura nie będzie prezentowała się okazale, jeżeli nasze włosy będą suche, łamliwe, pozbawione blasku i przerzedzone. Wyrobienie pewnego rytuału pielęgnacyjnego sprawi, że osiągniemy zamierzony efekt i nie będziemy musiały korzystać z interwencji fryzjerskiej w postaci szybkiego odżywienia poprzez nałożenie silnego preparatu odżywiającego. Nie dość, że zaoszczędzimy, to jeszcze utrzymamy piękny efekt przez długi czas.

 

Share